USG dla fizjoterapeuty! Część 1

            Badanie USG wykonywane przez fizjoterapeutę dla niektórych ciągle brzmi kontrowersyjnie i słuchają o tym z niedowierzaniem lub lekkim zdziwieniem. Niestety bardzo często z takim stanowiskiem spotykam się u lekarzy lub samych fizjoterapeutów.

            Przypomnę tylko, że moim celem prowadząc tego bloga, nie jest rozpoczęcie ani prowadzenie dyskusji na temat, czy zasadnym lub właściwym z punktu widzenia sztuki medycznej albo prawa, jest używanie przez fizjoterapeutę aparatu ultrasonograficznego. Jestem jednak przekonany, że świadome wykorzystanie tej formy diagnostyki, będzie niebawem nie tyle standardem, ale powszechną procedurą wśród naszych kolegów po fachu. Oczywiście, na wstępie dementuję stwierdzenie, że fizjoterapeuta nie może wykonywać badania USG, ponieważ

NIE ISTNIEJE ŻADEN ZAKAZ WYKONYWANIA TAKIEGO BADANIA PRZEZ FIZJOTERAPEUTĘ!

            Skąd zatem to niedowierzanie i zdziwienie?! To zagadnienie postaram się wyjaśnić w dalszej części. Dodam tylko, że jak pisałem w pierwszym wpisie – Dlaczego zdecydowałem się na stworzenie BLOGA o Ultrasonografii…?!, ten blog ma służyć temu by pomóc w EDUKACJI wszystkim tym fizjoterapeutom i nie tylko, których temat wykorzystania USG w pracy z pacjentem zainteresował i którzy są otwarci na poszerzenie swojego warsztatu pracy o kolejne narzędzie. Dlatego zachęcam do zadawania pytań i komentarzy zgodnie z zasadą ,,najlepszą metodą nauki jest uczenie innych”. Oczywiście jeśli ktoś chciałby pójść o krok dalej i nie tylko komentować, ale na przykład zamieścić ciekawy artykuł związany z tym tematem, to służę pomocą i z góry dziękuję, że dołoży swoją cegiełkę do rozwoju bloga!!!

             W niedalekiej przyszłości chciałbym zaproponować moim czytelnikom i nie tylko, w ramach projektu FIZJO LIDER, pozwalające zdobyć pierwsze szlify KURSY USG NARZĄDU RUCHU. Będą one propozycją także innych doświadczonych szkoleniowców posiadających tego typu ofertę. Jestem również w kontakcie z osobami będącymi ekspertami w ultrasonografii, które prowadzą prace nad profesjonalnym ATLASEM USG dla fizjoterapeutów. Mam nadzieję, że uda nam się sfinalizować ten projekt pod nazwą FIZJO IMAGING. To wszystko mam nadzieję, że już wkrótce! Natomiast tym, których wykonywanie diagnostyki z wykorzystaniem USG już zainspirowało, mogę pomóc w jego zakupie. Szeroka oferta aparatów USG jest dostępna na stronie – PROskan.pl

             Dla części z nas, czytających tego bloga, aparat lub badanie USG nie jest czymś nowym. Mamy z nim styczność zawodową, lub po prostu  skorzystaliśmy już z tej prostej diagnostyki w swoim życiu jako pacjenci. Fizjoterapeutów wykonujących badanie USG NARZĄDU RUCHU w naszym kraju nie ma wielu. Dlaczego tak jest? To szerokie zagadnienie i składają się na nie co najmniej trzy rzeczy: posiadanie aparatu USG, posiadanie wiedzy oraz doświadczenia w przeprowadzeniu takiego badania a czasem po prostu zwykły brak czasu by wykonać taką diagnostykę.

Dlaczego aparat USG jest nazywany „stetoskopem XXI wieku”?

             Jest tak dlatego, ponieważ jest to urządzenie medyczne, które pozwala badającemu zajrzeć w głąb ciała pacjenta, bez naruszania jego powłok skórnych. W ten sposób możemy przeprowadzić diagnostykę bez ryzyka powikłań, które mogą wystąpić np. przy zabiegu operacyjnym.  Podobnie dzieje się przy wykonywaniu zdjęcia RTG, RM (rezonansu magnetycznego) lub TK (tomografu komputerowego). Zatem można powiedzieć, że badanie USG jest bardzo podobne do RTG, RM lub TK, ale tak naprawdę jest ono zupełnie inne. Oczywiście każde z wymienionych powyżej badań ma swoje zalety jak i „wady”.

Czy badanie USG jest łatwe, czy trudne do wykonania?

            Badanie ultrasonografem jest na pewno najbardziej dostępnym badaniem w obszarze diagnostyki obrazowej i najprostszym do wykonania, co nie oznacza, że jest łatwe! Jego wykonanie i interpretacja dla przeciętnego zjadacza chleba, lub nawet kogoś „pracującego w branży medycznej” na początku może być skomplikowane. Trochę jak z nauką jazdy na rowerze kiedy siadamy na niego pierwszy raz. Po pewnym czasie to już łatwizna, która zamienia się w umiejętność nabytą do końca życia. Dlatego badanie to, by mogło być wykonywane coraz lepiej wymaga przeszkolenia i ciągłej praktyki. Nie należy się jednak go obawiać i postrzegać je jako czegoś niewykonalnego. Są bowiem kraje, w których badanie USG wykonuje przeszkolony do tego technik. Istnieje także prawidłowość, która potwierdza się w rozmowie z praktykami, że im więcej badań wykonujesz tym łatwiej jest Ci odróżnić fizjologię od patologii.

Czy badanie USG jest bezpieczne i ma „wzięcie” wśród pacjentów?

             Na pierwszą część tego pytania odpowiedziałem w jednym z poprzednich wpisów – bezpieczeństwo wykonywania badań USG. USG jest badaniem uważanym i postrzeganym powszechnie przez pacjentów za bezpieczne. Co ważne,  nie wywołuje ono u nich negatywnych skojarzeń lub lęku, że zostaną napromieniowani jak np. w przypadku zdjęć RTG. To dodatkowo ułatwia i zachęca do korzystania z takiej diagnostyki. Trzeba także dodać, że dodatkową zachętą do korzystania z ultrasonografii przez lekarzy lub fizjoterapeutów jest fakt, iż pacjenci, którzy mieli już do czynienia z takim badaniem bardzo często sami oczekują wykonania takiej diagnostyki po raz kolejny. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach jest ono zasadne (tu należy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz wiedzą) i nie we wszystkich placówkach jest ono wykonywane, ze względu na brak aparatu lub przeszkolonej kadry. Nie zmienia to faktu, że dostęp do takiego badania podnosi standard świadczonych usług oraz wpływa na prestiż placówki jak i samego zawodu fizjoterapeuty, w oczach nie tylko pacjentów!

Czy badanie USG wymaga przygotowania pacjenta?

            Mimo prostoty badania istnieją sytuacje, w których do badania USG należy odpowiednio się przygotować, więcej dowiesz się tutaj – co warto wiedzieć o badaniu USG. W fizjoterapii gdzie skupiamy się na narządzie ruchu, pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do badania oprócz ewentualnego użyczenia nam np. drugiej kończyny do porównania.

            Te wszystkie aspekty czynią diagnostykę USG bardzo atrakcyjną dla obu stron. Pacjenci oczekują coraz lepszej opieki, skuteczności i wysokiego poziomu świadczonych usług. Są gotowi za to wszystko, nie tylko zapłacić z własnej kieszeni, ale nawet przejechać wiele kilometrów i poświecić wiele czasu, by dostać się do specjalisty w swojej dziedzinie. Z drugiej strony jest fizjoterapeuta, który posiadając odpowiednie narzędzia może nie tylko profesjonalnie zaopiekować się pacjentem przez skuteczną diagnostykę i rehabilitację, ale może być także bardziej konkurencyjny na rynku, właściwych dla siebie usług medycznych i co prawdopodobnie najważniejsze, dzięki badaniu USG – będzie potrafił ocenić potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem procesu usprawniania pacjenta. CDN – USG dla fizjoterapeuty. Część 2.

Michał Gerke
Categories: blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *